** אומן אקספרס **

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

ההסתה כנגד החרדים נמשכת

צילום: ארכיון חדשות 24
צלמים בפעולה לתיעוד חרדים במאה שערים
כבר שבוע שהחברה החרדית סופגת ביקורות ודברי נאצה מפוליטקאים ואנשי תקשורת על כך שהיא אינה מועילה ברמה החינוכית, ומזיקה למדינה ברמה הכלכלית • היום פרסם כתב 'כלכליסט' תומר זלצר מחקר המראה כי ב-2040 78% מהתלמידים בישראל יהיו חרדים וערבים ומותח ביקורת על כך שהחינוך החרדי אינו מקנה כלים בסיסיים כדי להשתלב בשוק העבודה. הכל בכתבה שלפניכם
מאת: אלי ג'אן כתב חדשות 24, יום רביעי כ"א באייר תש"ע

כבר למעלה משבוע שהחברה החרדית סופגת ביקורות על כך שהיא אינה מועילה ברמה החינוכית, ומזיקה למדינה ברמה הכלכלית. היום פרסם כתב 'כלכליסט' תומר זלצר מחקר המראה כי ב2040 78% מהתלמידים במדינת ישראל יהיו חרדים וערבים (ההשוואה במקור) ומותח ביקורת על כך שהחינוך החרדי אינו מקנה כלים בסיסיים כדי להשתלב בשוק העבודה.

הכל בכתבה שלפניכם:

הנתון המצוטט ביותר מהדו"ח שחיבר "מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל" הוא בכלל הערכה עתידית לגבי 2040. הכלכלן פרופ' דן בן דוד טוען בדו"ח כי אם המגמות שאפיינו את מדינת ישראל בעשור האחרון יימשכו, בעוד 30 שנה כ־78% מתוך התלמידים בבתי הספר היסודיים במערכת החינוך יהיו חרדים או ערבים. כבר ב־2013, על פי נתוני הלמ"ס, יותר ממחצית הילדים ילמדו בחינוך החרדי או הערבי.

על פי בן דוד, המצב הנוכחי - שבו שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה בקרב חרדים וערבים הם נמוכים ביותר והילדים הלומדים בזרמי חינוך אלה אינם מקבלים השכלה שמקנה "ארגז כלים" להתמודדות בשוק עבודה מודרני - אינו בר־קיימא בעבור מדינת ישראל.

ככל שהמדינה מאפשרת לבחור באי־תעסוקה כדרך חיים, היכולת שלה לממן אורח חיים כזה הולכת ונעשית מוגבלת, בעוד חלקן באוכלוסייה של הקבוצות שמקבלות את הסיוע הולך וגדל.

"בישראל של 2040 מיעוט אולי יוכל לבחור באי־עבודה כדרך חיים, אך כאשר מדובר ברוב - הרי שהמצב אינו בר־קיימא", כותב בן דוד.

לדבריו, "אם שיעורי האי־תעסוקה לא יירדו, נשאלת השאלה אם המיעוט ההולך וקטן, ששולח את ילדיו למערכת הממלכתית והממלכתית־דתית, ימשיך לשאת בנטל המימון ובנטל הביטחוני. מה עוד, שבתחומים מסוימים (אקדמיה, רפואה, הנדסה) העובדים המובילים לא יתקשו להעתיק את מקום מגוריהם מישראל. "במקרה כזה לא ברור כיצד מדינת ישראל - המעוניינת להישאר בעולם המודרני - תוכל לעשות זאת".
 

65% מהגברים החרדים לא מועסקים

בתחום התעסוקה ישראל שונה לגמרי מהמדינות המפותחות, מסיבות רבות. למשל, העלייה הגדולה ממדינות ברה"מ לשעבר בתחילת שנות התשעים הגדילה בבת אחת את שיעור האבטלה בישראל. אולם לאחר מכן קליטתם המהירה יחסית של העולים גרמה לירידה בשיעורי האבטלה ולירידה מקבילה בשיעורי האי־תעסוקה - כמעט לרמה ששררה לפני גל העלייה.

ולמרות זאת, בטווח הארוך, שיעור האי־תעסוקה בישראל נמצא במגמת עלייה. בקרב גברים שיעורי האי־תעסוקה בישראל גבוהים היום במידה ניכרת בהשוואה למדינות ה־OECD.
 

לפני שלושה עשורים שיעורי האי־התעסוקה בישראל וב־OECD (גילאי 35–54) היו דומים (9.4% בישראל ו־8.1% ב־OECD). מאז הוכפל שיעור האי־תעסוקה בישראל, וב־OECD הוא גדל ב־48% בלבד.

בקרב יהודים חרדים שיעור הלא מועסקים גדל מ־21% ב־1979 ללא פחות מ־65% ב־2008. בן דוד מציע כמה הסברים אפשריים לתופעה זו, ובהם הצורך ללמוד בישיבה עד גיל מבוגר, אך לדבריו, הסבר מרכזי הוא העלייה בתשלומי ההעברה מהמדינה על פני השנים.

בקבוצת הנשים שיעורי האי־תעסוקה בולטים בקרב נשים ערביות (כ־76%). אולם במקרה זה ניתן לראות מגמה של שיפור לאורך השנים: לפני 30 שנה כמעט כל הנשים הערביות בגיל העבודה העיקרי לא היו מועסקות (95%).

לפי הנחות שמרניות של בן דוד, אילו שיעור התעסוקה בישראל היה עולה לממוצע של ה־OECD - התוצר המקומי הגולמי בישראל היה גדל ב־75 מיליארד שקל.

אילו שיעור התעסוקה בישראל היה עולה לרמה שקיימת כיום בארה"ב, היו מתווספים לתוצר הישראלי 97 מיליארד שקל. לפי בן דוד, "זו היתה יכולה להיות מדינה אחרת, עם רמת חיים גבוהה יותר לכל, עם יכולת רבה יותר לסייע לנזקקיה ועם חלוקה אחרת של נטל המימון". 

:תגובות הגולשים

1. גם אם 100% יעבדו...
תמיד הציבור החרדי יושמץ. הוא נולד מושמץ וישאר מושמץ.

לידיעה את הציבור החרדי לא מעניין מה "יגידו" עליו הוא נולד לתוך המציאות הזאת. כבר אמרנו?
5-5-2010 11:53 
אבי
2. הם אוכלים את הלב
לידעתכם רוב הציבור החרדי עובד רק במקצועות שאתם לא אוהבים כמו מורה רב וכו.הם מקנאים איך משפחה ממוצעת יכולה להתקיים עם משכורת יחסית אליהם זעומה .משום שאנחנו לא מחפשים מותרות והנאות כל היום כמוכם .וגם יש לנו סיעתא דישמיא משום שאנו משתדלים לעשות רצון בוראנו וזה לא איך להשתלב עם העולם המודרני להפך לברוח ממנו
6-5-2010 07:48 
אנונימי
3. חילונים
הם לא מבינים שדווקא ה65 אחוז שלומדים תורה הם מחזיקים את העולם!!!
20-6-2010 22:34 
משה
4. שלום
ממי אתם באמת מפחדים? נראה לי שמעצמכם? טוב זה מובן כולנו יצורים חיים וחיים ומוות ביד הלשון אז לפעמים עדיף לשתוק כשמישהו מציק ולהאמין בבורא כן זה קשה כמעט בלתי אפשרי אנשים היום בבלבול רב ורק אמונה אמיתית וטהורה תציל אותם יש אנשים טובים בכל מגזר וכל אלה מתאחדים עכשיו בעזרת השם למען אבא יקר ואמא תורה
9-9-2011 02:23 
שחף


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה שתיים ועוד חמש?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** אומן אקספרס **