** אומן**

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

תקדים: האם חויבה במזונות ילדיה

צילום: חדשות 24
פסק דין תקדימי מהשבועות האחרונים קובע כי חובת המזונות עבור קטינים חלה גם על האם.

הפרטים בכתבה שלפניכם.

פינתם השבועית של עורכי הדין: חיים קנר ואליעז אורן.
מאת: כתב חדשות 24, יום שלישי י"ג בשבט תשע"א

בשנת 2007 ניתן פסק דינה של השופטת שפרה גליק מחדרה, שסקר בהרחבה את נושא חיוב אם במזונות. היא ציטטה את סעיף 3 (א) לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) התשי"ט - 1959 (להלן: "חוק המזונות"),הקובע כי "אדם חייב במזונות הילדים הקטינים שלו ושל בן זוגו, לפי הוראות הדין האישי החל עליו". היא הסבירה בהתאם לפסיקה הקיימת כי מקורה של החבות במזונות כלפי קטינים מעל גיל 15 ועד גיל 16 היא בדיני הצדקה שבמשפט העברי, ובשונה מחובת המזונות מן הדין עד גיל 15 - המוטלת על האב לבדו.  בחובה מדין צדקה - האם שווה לאב, וחיובה במזונות ילדיה תלוי ביכולתה לתת צדקה ובקיומם של שאר המבחנים של חייב מדין צדקה, וההלכות המשפטיות בענין זה ידועות היטב.

כלומר, חיוב האם במזונות היה קיים עד כה, אולם החובה מצד הדין – אותה חובה שניתן היה לאכוף באמצעות בימ"ש היתה רק על האב. (מצד הדין האב מחויב במזונות ילדיו עד גיל 6, אלא שתקנות הרבנות הראשית הרחיבו את החובה שבדין עד גיל 15, ואף יותר מכך).

 כאמור, יכול שאם תהיה חייבת במזונות ילדיה, אולם חיובה של האם במזונות ילדיה מדין צדקה אינו חובה אבסולוטית (כחובת האב במזונות ילדיו עד גיל 6), שכן על פי כללי הקדימה שבדיני צדקה. על האם לתת זכות קדימה לפרנסת עצמה. עוד נקבע  כי חיוב האם במזונות ילדיה יקום רק כאשר ידה של האם משגת מעבר לפרנסת עצמה. לכן, כאשר לא מתקיים תנאי " האמידות" - היינו אין הכנסתה של האם מספקת אלא לפרנסת עצמה, הרי שאין לחייבה במזונות הילדים מדין צדקה.

כסיכום ביניים ולתיאור המצב המשפטי עד כה נאמר, כי  בשונה מחובת מזונות מן הדין החלה על האב לבדו (כאמור ביחס לילדו שעד גיל 15 שנה), בחובת מזונות מדין צדקה, האם שווה לאב, וחיובה במזונות ילדיה תלוי ביכולתה ליתן צדקה : "מדין צדקה חבים האם והאב במזונות ילדיהם, כשידו של האב אינה משגת לספק כל צרכיהם, ויש לאל ידה של האם לספקם, כופין אותה" (תמ"ש  (ת"א) 5677/93 הינד נ' הינד (לא פורסם)). במאמר מוסגר העירה השופטת, כי יש הסוברים שאין לכפות אם לתשלום מזונות לילדיה.

                           פסק דין מהשבועות האחרונים מהוה תקדים של ממש

עו"ד שחף גיל יצג אדם בתביעת מזונות, לאחר שנקבעו הצרכים ההכרחיים של 3 ילדיו הקטינים (שתבעו ממנו מזונות), קבעה השופטת כי הצדדים גם האב וגם האם אינם בעלי אמצעים והכנסתם כל אחד אינה מספיקה לצרכי הילדים.  לפיכך קבע בית המשפט כי החיוב במזונות יהיה בשיעור היחסי של הכנסותיהם, ובאופן שהאב ישא ב 70% מצרכי הילדים והאם ב 30%. כמובן חלוקה יחסית זו, רק בהגיע כל קטין לגיל 6.

השופטת גולן הטעימה את פסק דינה  והסבירה כי יכולתו של האב לשאת במזונות הקטינים נקבעת לא רק עפ"י הכנסתו בפועל מעבודתו, אלא גם ממקורות אחרים וכי יש לבדוק את אפשרות הנתבע להשתכר עפ"י מקצועו וכישוריו. משנבחנה יכולת ההשתכרות של האב. היא פנתה למגמה ההולכת והמתפתחת בפסיקה המכוונת לכך שחיוב במזונות ילדים יושתת על עקרונות הצדק והשיוויון בין שני ההורים. ועל כך שבהערכת המזונות שעל האב לשלם לילדיו נוהג בית המשפט לקחת בחשבון את צרכיו של הילד וכן את גובה הכנסתו של האב ויכולתו הכלכלית. במסגרת זו ממילא נלקחת בחשבון גם יכולתה הכלכלית של האם, וזו משליכה על היקף צרכיו של הילד ועל היקף המזונות שעל האב לשלם".

 

פסק דין זה מיישם למעשה  את עקרונות השיוויון שנקבעו בשנים האחרונות בבית המשפט העליון. וחדשנותו מתבטאת בכך שהוא אף עוקף עקרונות שקבעו כי חיוב האם במזונות תלוי ביכולתה ליתן צדקה.

 

הערה: רשימות אלו אותם אנו מפרסמים על גבי אתר חדשות 24 אלו נועדו רק כדי לאפשר לציבור הרחב להתמצא קצת, בנבכי שיטת המשפט הישראלית, לעת שאין באפשרותם להידון לפי דין תורה והם נדרשים למשפט הישראלי. מובן, והדברים אינם צריכים ביאור נוסף, כי מדובר במשפט הישראלי, אשר במקרים רבים, שונה הוא במהותו ובתכניו מדין התורה הקדושה

:תגובות הגולשים

1. מתי בתי הדין הרבנים יאמצו את ההחלטה החכמה הזו
גיל שחף- כל הכבוד על התקדים. עכשיו רק נחכה שבתי הדין יאמצו את ההחלטה. ויפסקו מזונות ראליים
18-1-2011 17:59 
גרשון גרשוביץ'
2. פינה חשובה . כל הכבוד!
יפה מאד ותתחדשו

זה באמת מעניין לקרוא פסקי דין לא שגרתיים.
19-1-2011 00:15 
יוסי מושקוביץ


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה שלוש ועוד שמונה?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** אומן**