** מתעניין בנייעס? חייג 1900502424 **

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

בית המשפט: "יש לפעול להכחדת תופעת פיצול הדירות"

צילום: חדשות 24
הסוף לתופעת 'פיצול הדירות': בפס"ד מהפכני שניתן לאחרונה נקבע שבמקום בו רשויות התכנון אינן עושות די למיגור תופעת הפיצול, יוכלו הדיירים בעצמם לפנות לביה"מ, ולהטיל על המפצלים סנקציות קשות שננקטו עד כה רק ע"י הרשויות. בין השאר צווי הפסקת העבודה וצווים להשבת המצב לקדמותו

פינתם השבועית של עו"ד חיים קנר ועו"ד אורן אליעז
מאת: כתב חדשות 24, יום שני י"ט בשבט תשע"א

 

סיפור המעשה בקצרה: בנימין י. (הנתבע) רכש דירה ברח' המעגל ברמת גן, במטרה לפצל את הדירה ל- 4 יחידות דיור ולהפיק רווחים מכל יחידה. פעולות הבנייה פגעו ברכוש המשותף- פועל יוצא מהתקנת שירותים, מקלחון ותשתית למטבחון ( הכנה לברז + ניקוז ) בכל אחד מ- 4 יחידות הדיור בדירה.

השכנים שראו עצמם נפגעים עירבו את אגף ההנדסה של עירית רמת גן . אולם הנתבע בנימין , כדי לרצות את אגף ההנדסה של העיריה ערך שינויים מזעריים בדירה, אשר ככל הנראה סיפקו את רשויות התכנון בעירייה.

השכנים שלא קיבלו את 'מלוא סעדם' באמצעות הפניה לרשות המקומית, וחששו לבאות- החליטו להגיש תביעה אזרחית כנגד הנתבע ובמסגרת התביעה עתרו ליתן צו מניעה; צו הריסה לעניין הבנייה שלא כדין בדירת הנתבע וברכוש המשותף של הבניין; וצו עשה (החזרת המצב לקדמותו)  לתיקון הרכוש המשותף.

כאשר השכנים הגישו את התביעה הם לא שיערו לעצמם כי מבחינת שופט המחוזי יהושע גייפמן שדן בענינם, הם בעצם 'מתפרצים לדלת פתוחה'. בית המשפט התבטא בצורה חריפה כנגד תופעת פיצול הדירות, והגדיר את התנגדותו לתופעה כרעה חולה באופן בו "יש לפעול להכחדת תופעה זו שכל מטרתה היא הפקת רווח מפעולת בנייה שנעשתה שלא כדין".

ואולם טרם שסקר כל מקור אפשרי הפוסל את התופעה, ציטט השופט את חוק התכנון והבניה אשר קובע בפשטות ובבהירות את האיסור לבצע שינוי פנימי בדירה באופן "המשנה את מספרן של יחידות הדיור". כמובן שהפרת הוראה כזו כוללת הוראת עונשין בגינה נגזרים עונשי מאסר.

בהמשך הסביר באמצעות מובאות את ההגיון שבאיסור פיצול הדירות: "לפעולה היוצרת מציאות מן הסוג האמור השלכות לא רק על בעלי הנכס ועל המחזיקים בו אלא על בניין המגורים, על התשתיות המקומיות ועל סביבת המגורים בכללה, "וזו הסיבה שאין להתירה בלא שנשקלו קודם לכן שיקולים תכנוניים". ופירט "פיצול דירה למספר יחידות עצמאיות ללא היתר, מביא לעומס גדול יותר על התשתיות שתוכננו מלכתחילה עבור הבית המשותף – מנגנוני התפעול המרכזיים של הבניין: עומס גדול יותר על מקומות החניה המועטים המותקנים, על תשתיות המים והביוב כתוצאה מתוספת מקלחונים, שירותים והכנת תשתית מטבחים, על המעליות. תנועה גדולה יותר של דיירים עלולה לגרום למטרד של רעש ולכלוך עבור הדיירים, ועלולה לגרום לירידת ערך הדירות בבניין המשותף".

בהמשך ציטט השופט מובאות נוספות המסבירות את חומרת העוולה שמסבים המפצלים לשכניהם: " מה שעשוי לשנות את אופי הבית או לקלקל את דמותו האסתטית... כל אחד מאלה וכיוצא בו מהווה פגיעה כנ"ל". הוא גם הסביר ששום פיצוי כספי אינו יכול להכשיר את הפגיעה כאשר מדובר באדם המתנהג ברכוש המשותף כאילו היה רכושו הפרטי.

בסוף דבריו הסביר כי השכנים המתנגדים אינם מחויבים להראות כי נגרם להם נזק מיוחד, ודי להראות נזק סתם כמו פגיעה ברכוש. ואפילו פחות מכך: "די אם יראו פגיעה בנוחות או ברווחה אישית וכיוצ"ב".

 

סופו של דבר, אותו נתבע בנימין ירושלמי אשר חשב להשיא את רווחיו על גבי זכויות שכניו הקשישים, נחל מפלה מוחצת וכואבת. נאסר עליו לפצל את הדירה, הוא צווה לפרק תשתיות ולהשיב המצב לקדמותו, והוא חויב בתשלום 30,000 ₪ לטובת השכנים בגין הוצאות.

 בית המשפט התבטא בצורה חריפה כנגד תופעת פיצול הדירות, והגדיר את התנגדותו לתופעה כרעה חולה באופן בו "יש לפעול להכחדת תופעה זו שכל מטרתה היא הפקת רווח מפעולת בנייה שנעשתה שלא כדין


הערה

אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. על מנת לקבל מידע כזה יש לקבוע פגישת יעוץ עם עו"ד העוסק בתחום, וההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.  יש לשים לב כי הוראות החוק והדין הן דינמיות ועשויות להתעדכן פעם בפעם, וכי המידע המובא לעיל הוא על מנת לעורר עניין והינו חלקי בלבד .

רשימות אלו אותם אנו מפרסמים על גבי אתר חדשות 24 אלו נועדו רק כדי לאפשר לציבור הרחב להתמצא קצת, בנבכי שיטת המשפט הישראלית, לעת שאין באפשרותם להידון לפי דין תורה והם נדרשים למשפט הישראלי. מובן, והדברים אינם צריכים ביאור נוסף, כי מדובר במשפט הישראלי, אשר במקרים רבים, שונה הוא במהותו ובתכניו מדין התורה הקדושה

:תגובות הגולשים

1. בוא נראה את בית משפט מתמודד עם בני ברק
24-1-2011 22:26 
יוסי וולף
2. יוסי בבני ברק זה רע אבל בירושלים זה כבר מוגזם
אנשים גרים כאן במרתפים ובנינים רבים אוכלים אותה מסתימות וכו'
24-1-2011 23:00 
אבי כהן
3. נמאס- נמאס- נמאסססססססססססססס
המאכערים האלה חושבים לעשות פרנסה מהצד ע"י זה שהם מפצלים דירה או שהם בונים על הגג שלהם 2 יח"ד נוספות. הם משכירים דירת 40 מטר לזוג במחיר מופקע. והכל על חשבון הדיירים שצריכים לסבול מריבוי דיורים. הם חייבים להבין שזה כמו לגנוב. לגנוב את התשתיות של דיירים אחרים!!!
25-1-2011 15:08 
השכן שלא ישן
4. פשוט צריך להתלונן בלי פחד
אני מכיר אנשים שחייהם נהפכו לסבל מאז חלוקת דירות בבנינם.
והם חיים כי לא מאמינים שיצליחו בדרך משפטית.
26-1-2011 00:24 
רועי גיל
5. מאמר מרתק ומחכים
26-1-2011 12:02 
נסים
6. סדום!!!!
פה בארץ אסור להרוויח!!!!!
כמה השופט הרשע מרוויח לחודש?
29-1-2015 18:49 
אנשים רעים! מוסרים שפלים!


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה חמש ועוד תשע?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** מתעניין בנייעס? חייג 1900502424 **