** 2525 - תמונות ומבזקי חדשות און ליין**

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

פיטורי אישה בהריון- המעבידה שילמה ביוקר

אילוסטרציה
תקדים מעניין: עד כה ידענו כי ניתן לפטר אישה בהריון כל עוד לא מלאו 6 חודשים להעסקתה. גם ניצה ה. שהכירה את הוראות החוק חשבה כך ופעלה לפטר עובדת בהריון שעבדה אצלה "רק" חמישה חודשים. בית הדין הארצי לא אהב את ההתחכמות של המעבידה וחייב אותה בפיצויי פיטורין גבוהים בסך 70,000 ₪ • פינתם השבועית של עו"ד חיים קנר ועו"ד אורן אליעז
מאת: כתב חדשות 24, יום שלישי כ"ז בשבט תשע"א

מרגלית א. אשת יחסי ציבור ודוברות בהכשרתה, התקבלה לעבודה במשרד יחסי הציבור שבבעלותה ובהנהלתה של ניצה ה.

במקביל ליחסים המקצועיים הנאותים ששררו בין השתיים, פרחו בין מרגלית לבין ניצה גם קשרי ידידות עמוקים. בעבור חמישה חודשים לערך, בהם התנהלו יחסי העבודה והידידות למישרים, התבשרה מרגלית העובדת בידיעה אישית משפחתית משמחת. לאור קשרי הידידות העמוקים עם ניצה המעסיקה, והשיח החופשי שהיה ביניהן, שיתפה אותה העובדת בידיעה לפיה היא הרה בשלבי הריון מוקדמים. ניצה קיבלה את הבשורה ברגשות מעורבים. מחד השתתפה ניצה בשמחתה של מרגלית, אך מצד שני היא חשה שמרגלית הפרה את ההבטחה שנתנה לה עם קבלתה לעבודה. היא חששה שמרגלית תאלץ להעדר תכופות מעבודתה, ושמהלך ההריון עשוי להקשות על עבודה תקינה במשרד.

ניצה לא הסתירה את חששותיה, ואף הביעה אותם בפני מרגלית. בהמשך ערכה ניצה חישובים ומצאה כי בשלב זה בטרם יחלפו שישה חודשים להעסקתה היא רשאית לפטר את מרגלית מבלי לבקש אישור לפיטורי העובדת ממשרד התמ"ת. ממועד זה ידעה יסתם הגולל כמעט לחלוטין על האפשרות של ניצה לפטר את מרגלית.

לאחר שגמרה בליבה לפטר את מרגלית, מינתה ניצה שליח שמסר בידי מרגלית מכתב פיטורים חתום, אשר הודיע לה "עבודתך במשרד יחסי ציבור ניצה ה. מופסקת, התשלום ישולם לך עבור שבועיים נוספים, אבקשך להגיע למשרד – להעביר את העבודה בצורה מסודרת ולהחזיר את המפתח".
העובדת שראתה בפיטורין אלה התנהגות פסולה, פנתה לבית הדין האזורי לעבודה,  שדן בעניינה ואף מצא כי הפיטורין היו שלא בתום לב. ואולם  פיצויי הפיטורין שפסק היו סמליים בלבד. מרגלית לא אמרה נואש ופנתה בערעור לבית הדין הארצי בתקווה כי שם יראו בחומרה רבה יותר את הקלות הבלתי נסבלת בפיטורי אישה בהריון.
לבית הדין הארצי, היה ברור כי לשון החוק הקובעת "שפיטורי אישה בהריון יהיו אסורים רק לגבי עובדת שעבדה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה ששה חודשים לפחות", לא נוסחה באופן זה על מנת לתת למעביד את הפתח לפטר אישה בהריון רק מחמת הריונה.

בית הדין קבע כי, רצונה הברור והמוכח של ניצה לעקוף את הוראות חוק עבודת נשים, רצון שהוביל אותה לפטר את מרגלית מספר ימים לפני מלאת שישה חודשים להעסקתה, הוא בבחינת קיום של חוזה העבודה שלא בתום לב. דבר הנוגד את הכלל כי "שיקולי מעביד פרטי לפטר עובד צריך שיעשו בתום לב ובהגינות ולא בשרירות לב.... ".
רוצה לומר, לו ניצה היתה מפטרת את מרגלית על רקע חילוקי דעות מקצועיים או חוסר שביעות רצון מתפקודה של מרגלית- או אז בית הדין היה רואה בפיטורין אלה מוצדקים. ואכן במקרה שהפיטורין היו נעשים בתקופה הקצרה מתקופת עבודה בת 6 חודשים- ניתן היה לפטר את העובדת מבלי לקבל אישור מראש לכך ע"י משרד התמ"ת. ויודגש, גם במלואת 6 חודשים להעסקת עובדת ניתן לפטרה באישור משרד התמ"ת לו יוכח כי הפיטורים הם לא בשל הריונה של העובדת.

אולם במקרה של משרד יחסי הציבור של ניצה ה. (שלפי הצהרתה יצגה בזמנו את ארגון הנשים נעמ"ת!!), הפיטורים היו בשל ההריון תוך שניצה מכריזה בריש גליה: "אני עשיתי את הצעד הזה מהר, כדי שלא תוכלי להגיד לי שאני לא יכולה לפטר אותך".

בית הדין כאמור ראה זאת בחומרה רבה. הוא קבע כי אינטרסים חברתיים נפגעו, ומצא את המעבידה כמי שעוולה כלפי העובדת.
סוף דבר קבע בית הדין פיצויים בגובה 70,000 ₪ בקירוב, תוך שהוא מגדיר את הליך הפיטורין: "הפליה אסורה ופסולה, המנוגדת לעקרון השוויון".    

 
הערה
אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. על מנת לקבל מידע כזה יש לקבוע פגישת יעוץ עם עו"ד העוסק בתחום, וההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.  יש לשים לב כי הוראות החוק והדין הן דינמיות ועשויות להתעדכן פעם בפעם, וכי המידע המובא לעיל הוא על מנת לעורר עניין והינו חלקי בלבד .


:תגובות הגולשים

1. כדאי לפרסם את המאאמר הזה למען ידעו כולם
1-2-2011 16:36 
תודה רבה!
2. רק 70000 ש"ח?
הייתי נותן קנס יותר גדול.משפחות מפחדות להביא ילדים לעולם בגלל פחד ממעסיקות כמוה!
1-2-2011 19:32 
עובדיה
3. האם על פי דין תורה גם מגיע לה פיצויים כאלו?
1-2-2011 20:59 
חכם בבוקר
4. חכם בבוקר יתכן כי לפי דין תורה היו מוכרים מעסיק
כזה לעבד עברי
2-2-2011 09:12 
סוחר עבדים


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה שמונה ועוד שלוש?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** 2525 - תמונות ומבזקי חדשות און ליין**