** אומן**

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

המוציא מחברו, עליו מוטלת חובת ההוכחה

צילום: חדשות 24
אחד מכלל היסוד במשפט האזרחי הוא כי על התובע, המוציא מחברו, מוטלת חובת ההוכחה.
לאורך שנים היה ידוע לכל עו"ד מתחיל, המייצג אדם שנפגע במעשה נזיקין, כי עליו להוכיח את התביעה לפי מאזן ההסתברויות והדבר יושם למעשה, קבלו את ה"מדריך לתביעת פיצויי גוף"

פינתם השבועית של עורכי הדין אורן אליעז, וחיים קנר
מאת: כתב חדשות 24, יום שלישי י"א באדר א' תשע"א

ה"מדריך לתביעת פיצויי גוף"

אחד מכלל היסוד במשפט האזרחי הוא כי על התובע, המוציא מחברו, מוטלת חובת ההוכחה. מהו שיעור ההוכחה הנדרש,הרי לא מדובר בחישובים מדויקים? לאורך שנים היה ידוע לכל עו"ד מתחיל, המייצג אדם שנפגע במעשה נזיקין, כי עליו להוכיח את התביעה לפי מאזן ההסתברויות והדבר יושם למעשה, באופן שאם התובע הוכיח את תביעתו בשיעור של 51% ומעלה, הרי שתביעתו הוכחה. הצליח להוכיח למטה משיעור זה- תביעתו נדחתה.

במקרה מסוים נגרם לתובעת נזק חמור. גם הרופאים המומחים שבדקו את התובעת ואת כלל התיק וגם בית המשפט התקשו לקבוע אם הנזק נגרם כתוצאה מהסתבכות של מצב רפואי קיים, אשר גורר אחריו בדרך כלל סיבוכים ומחלות שונות, או כתוצאה מהתרשלות של הרופאים שטיפלו בתובעת. נקבע כי הייתה רשלנות במקרה זה, אך הקושי היה לקבוע האם הנזק נגרם כתוצאה מההתרשלות ובעגה המשפטית: "האם היה קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק".

תיק זה עבר מספר גלגולים ומספר ערכאות ובערעור שהוגש לבית המשפט העליון נקבעה הלכה משפטית תקדימית ומסעירה. בית המשפט העליון יצר "נטל הוכחה מופחת", הקובע כי כאשר קיים קושי בקביעת הקשר הסיבתי, או בלשונו קיימת" עמימות סיבתית", אזי במקרה שברור כי יישום דווקני של דרישת נטל ההוכחה יגרור אחריו חוסר צדק, אזי יסטה בית המשפט מנטל ההוכחה הקשיח הנדרש; ועל התובעת להוכיח רק "כי קיים היה סיכון ממשי" לגרימת הנזק וכך ייפסק לה פיצוי חלקי על דרך האומדן, ולפיו הפיצוי ייקבע ביחס לאחוזי הוכחת הנזק. בדרך זו הקל בית המשפט העליון על התובעים עד מאד; ובמקרים רבים שבהם לולא שונתה ההלכה, הרי שהתובעים לא היו זכאים לכל פיצוי; ולאחר חידוש זה, זכאים התובעים לפיצוי חלקי; ומובן שדרכם בהוכחת הנזק קלה יותר.

ואולם, הנתבעים במקרה זה סירבו לקבל את הדין ועתרו לבית המשפט העליון על מנת שזה יקיים דיון נוסף בתיק, הואיל ובגלגולו הקודם קבע בית המשפט העליון הלכה חדשה וראוי שהלכה כזו תידון שוב, בפני הרכב גדול יותר.
בית המשפט העליון נעתר לבקשה וקיים דיון נוסף בתיק, בהרכב  של 9 שופטים. לאחר כ- 5 שנות דיונים בערך, יצא לאחרונה פסק דינו של בית המשפט העליון, בדיון הנוסף; ובו נתקבלה הבקשה ונקבע כי אין ליצור מהפכה בדיני הנזיקין ובדיני הראיות.

תשעת השופטים היו חלוקים ביניהם, כל אחד ושיטתו הוא, כאשר חלקם נטו לקבל את האפשרות לסטות מנטל ההוכחה ולרכך אותו במקרים שונים, כגון במקרה שיש הרבה נפגעים מאותו נזק, קיים גורם סיכון משותף לכולם וקיימת עמימות סיבתית בדבר הגורם לנזק. חלק אחר נטה לקבל את הריכוך בדרישת הוכחת הנזק על מקרים בודדים (ולא במקרה של הרבה ניזוקים) וזאת מטעמי צדק והרתעה כלפי המזיקים הפוטנציאליים.

השופט ג'ובראן סבר שניתן להחיל את הריכוך בדרישת ההוכחה רק במקרה שקיימת אי בהירות מדעית באשר לגורם הסיכון שהביא לנזק וחלק מהשופטים, אשר נותרו בדעת המיעוט, סברו כי יש להשאיר את קביעת בית המשפט העליון, בהליך הקודם, על כנה, בכל מקרה בו נגרם נזק גוף.

כאמור, רוב השופטים הכריעו כנגד הריכוך בדרישת הוכחת הנזק וקבעו כי אין ליצור מהפכות בשיטת המשפט הקיימת; ולמעשה אם חפצים אנו לאפשר לתובעים להוכיח את נזקיהם, כשמידת ההוכחה הנדרשת מרוככת יותר, אזי על המחוקק להתערב ולומר את דברו, שכן שינוי כה מהותי צריך להיעשות רק באמצעות חקיקה של הכנסת.

הנה כי כן, ממצב של חוסר בהירות משפטית בדבר מידת ההוכחה הנדרשת מהניזוקים השונים, שבנו למצב הקודם שבו מידת ההוכחה הנדרשת היא לפי מאזן ההסתברויות, כפי שהיה עד לתיק זה; וכי על הניזוק להוכיח את כל מרכיבי תביעתו המשפטית.

יחד עם זאת, מתוך התחשבות בתובעת, אשר אין ספק כי סבלה מנזקים רבים, עמם עליה לחיות כל ימי חייה,התחשב בית המשפט העליון במצבה וקבע כי במקרה זה, לא תידרש להחזיר לבית החולים את הפיצוי שכבר שילם לה על חשבון פסק הדין, אך גם לא תוכל לקבל את ההפרש, אשר טרם שולם לה. גם בכך איזן בית המשפט בין מצבה הקשה של התובעת והעמימות שהייתה עד כה, לבין מצבם של הנתבעים והבהירות שתהיה מכאן והלאה.
 
לעיון נוסף:  דנא 4693/05, בית החולים כרמל ואח' נ' עדן מלול ואח'.
אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני. על מנת לקבל מידע כזה יש לקבוע פגישת יעוץ עם עו"ד העוסק בתחום, וההסתמכות על המידע באחריות הקורא בלבד. יש לשים לב כי הוראות החוק הן דינמיות ועשויות להתעדכן פעם בפעם. וכי המידע המובא לעיל הוא חלקי בלבד.

:תגובות הגולשים

1. לא הבנתי כלום
אז היום נטל ההוכחה הוא מופחת או מוגבר?
16-2-2011 19:42 
חביתוש


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה שתיים ועוד ארבע?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** אומן**