** תמונות ומבזקי חדשות **

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

עוד סיבה לרוץ ולרשום את הדירה בטאבו

כל בר דעת מבין שחשוב לרשום את הדירה בלשכת רשם המקרקעין. אך רבים מאיתנו, דיירי השכונות החדשות בעיקר, מתגוררים בנכס כבר שנים ארוכות ועניין הרישום מוזנח. סיפורו של דייר מהעיר אלעד ממחיש את הנזק הצפוי בעקבות הזנחה כזו.
פינתם השבועית של עורכי הדין חיים קנר,ואורן אליעז.
מאת: כתב חדשות 24, יום רביעי י"ט באדר א' תשע"א

ובכן, אותו דייר רכש לפני 10 שנים דירה בפרויקט בעיר אלעד. הדירה הושכרה כל השנים האלה לדיירים מזדמנים- זוגות צעירים בדרך כלל, והכל התנהל על מי מנוחות בלי שצצו קשיים משפטיים כלשהם.  לאחרונה ניקרתה בפניו הזדמנות לרכוש דירה חדשה בעלות אטרקטיבית ומפתה, ולשם מימון הדירה החדשה ביקש למכור את הדירה הישנה.

אמר ועשה, פירסם את הדירה בלוח מכירות בעיתון מקומי. והנה לאחר שתאר בפני המתענינים את פרטי הדירה והפרוייקט במסגרתו נבנתה הדירה, התגלתה בפניו מציאות חמורה. הוסבר לו, על ידי יודעי דבר כי כמעט בלתי אפשרי לבצע העברת זכויות בדירה (למכור את הדירה). יודעי הדבר לא ידעו לפרט מהי המניעה, אך ידעו לספר כי הקבלן שבנה את הפרויקט נקלע להפסדים וקשיים, וכעת לא ניתן להמציא עבור הנכס המוצע למכירה "אישור זכויות" מלא.

במאמר מוסגר נזכיר כי "אישור זכויות" הינו אישור המקביל לנסח טאבו בשלב המוקדם בו הדירה טרם נרשמה בלשכת רישום המקרקעין.

ברור כי בהיעדר אישור זכויות לא ניתן לבצע העברת זכויות בנכס. הרי הרוכש הפוטנציאלי אינו יכול לדעת אילו התחיבויות נטל על עצמו בעל הזכויות בדירה. יתכן, כי בעל הנכס מימן את רכישת הדירה באמצעות הלוואה מבנקים שונים, אולם בהיעדר היכולת לדעת מי הבנקים, לא יוכל הרוכש הפוטנציאלי לפעול לפרעון החובות ולקבל לידיו נכס נקי משיעבודים.

כעת נמצא הדייר שלנו מול שוקת שבורה. הוא אינו יכול להציג בפני הרוכש אישור זכויות ובכך נמנעת ממנו הזכות למכור את הדירה שבבעלותו (כפועל יוצא, הוא אינו יכול לקדם את רכישת הזכויות של הדירה החדשה שברצונו לקנות, מכיוון שהמימון העיקרי היה אמור לבוא מכספי התמורה בגין הדירה שהתכוון למכור).

הדייר לא הרים ידיים, ופנה במופגן לקבלן שמכר לו את הדירה בבקשה לקבל לידיו אישור זכויות. כאן נפרסה בפניו תמונה חלקית בלבד באשר למצב המשפטי המונע הנפקת אישור זכויות.

מתברר כי הקבלן שהתאגד כחברה קבלנית, נקלע לקשיים כלכליים כבדים ונותרו לו חובות במליוני שקלים לבנקים, לספקים ולנושים אחרים. כאן נכנס לתמונה גוף פיננסי איתן, אשר ראה כי רכישת החברה הקבלנית יכולה להוות הזדמנות כלכלית טובה עבורו. הגוף הפיננסי המדובר, הציע לרכוש את החברה הנתונה בקשיים, ולפרוע את חובותיה הרבים לפי הסדר חוב שהוגש. ההסדר היה הוגן ורבים מבעלי החוב זכו בכספם האבוד, ולכן נעתר בית המשפט במסגרת הליכים פרטיים ואפשר לגוף הפיננסי לרכוש את השליטה בחברה הקבלנית.

ואולם, בעלי השליטה החדשים התנו את רכישת הזכויות בחברה, בכך שבית המשפט שאישר את העברת הזכויות, יורה כי מעבר לסכומי הכסף הרבים ששולמו לבעלי החוב, תהיה פטורה החברה באמצעות בעלי השליטה החדשים, מכל התחיבות קודמת שלקח על עצמו הקבלן שהיה בעל השליטה הקודם בחברה. אחד ההתחיבויות מהן ביקשו להיפטר, כך התברר מאוחר יותר, היו ההתחיבויות לנהל את זכויותיהם של הדיירים בפרויקט.

כך הגיע הדייר דנן לאותה שוקת שבורה שדיברנו עליה, הוא מעוניין למכור את זכויותיו בדירה, אך בהיעדר אישור זכויות המפרט מידע על הנכס, הוא יפסיד כל רוכש פוטנציאלי.

כמובן, שהדייר לא אמר נואש. הוא פנה לבית המשפט, וביקש לכפות על בעלי השליטה החדשים, להנפיק את האישור. בעלי השליטה חששו מהכרעה ענינית של בית המשפט שתפיל לפתחם חזרה את האחריות אותה הם רצו להסיר מעצמם. ולכן, לאחר ששקלו כה וכה, החליטו להפיק לדייר דנן באופן "חד פעמי",  את אישור הזכויות המיוחל. 

חיים קנר, עו"ד


הערה

רשימות אלו אותם אנו מפרסמים על גבי אתר חדשות 24 אלו נועדו רק כדי לאפשר לציבור הרחב להתמצא קצת, בנבכי שיטת המשפט הישראלית, לעת שאין באפשרותם להידון לפי דין תורה והם נדרשים למשפט הישראלי. מובן, והדברים אינם צריכים ביאור נוסף, כי מדובר במשפט הישראלי, אשר במקרים רבים, שונה הוא במהותו ובתכניו מדין התורה הקדושה

:תגובות הגולשים

1. באמת תודה שהזכרתם לי
כבר 5שנים דחיתי זאת הגיע הזמן.
23-2-2011 21:24 
עפיפון
2. יש לנו אינטרס שלא יהיה טאבו
מכיוון שועדות הקבלה נשארות לשלוט מי יתקבל ומי לא
24-2-2011 11:15 
ועדת קבלה
3. למה הטאבו לא נעשה מיד עם קבלת דירה חדשה מקבלן?
24-2-2011 12:11 
יונתן תושה אלעד
4. יונתן מאלעד אתה צודק!
25-2-2011 15:43 
הרקטור


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה שש ועוד שלוש?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** תמונות ומבזקי חדשות **