** טסים לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה? **

אתר הבית של חדשות 24 - אתר החדשות למגזר החרדי

פיטורי מורה חרדית .... בשל ליקויי בניה

צילום: חדשות 24
אתר בנייה
מורה מוערכת השקיעה את כל מרצה בתפקידה כמדריכה פדגוגית, וצברה את אהדת תלמידותיה והממונים עליה. יום אחד לתומה, התלוננה על ליקויי בניה שהתגלו בדירה שרכשה * למפרע התברר לה כי תבעה את בן המשפחה של מנהל המוסדות בה עבדה שאחראי על הבניין ומאז החלה לסבול משרשרת התנכלויות בעבודתה * הפרטים לפניכם.

פינתו השבועית של עו"ד חיים קנר
מאת: כתב חדשות 24, יום שני א' באדר ב' תשע"א

מורה מוערכת, החלה עבודתה בבית ספר התיכון בצפת  לפני שנים ארוכות. היא זכתה להערכת הממונים עליה וקיבלה מכתבי המלצה. לאחר זמן החלו היחסים בין המורה לממונים עליה להתערער. המדובר היה בדירה אותה רכשה המורה ובעלה ואשר נתגלו בה ליקויי בניה. בשל הליקויים נקלעה האגודה שבנתה את הדירה להליכים משפטיים סבוכים, ועניין זה פגע ישירות בערב של האגודה –אחיינו של הממונה הישיר על המורה.  
כתגובה זימן הממונה את המורה והודיע לה שהוא לא ייתן לה לפגוע באחיינו וכי אם היא לא תסיר את תביעתה כנגד האגודה, הדבר יהיה בעוכריה.
אחר זאת החלו גורמים בבי"ס התיכון מטילים דופי בעבודתה של המורה, תוך שהם מייחסים לה דברים חמורים, ותוך פגיעה במשרתה.
אמרו ועשו- החלו הממונים לפגוע בהיקף משרתה של המורה ומערכת השעות שלה שונתה  במהלך  שנת הלימודים, כך שהיא הוצבה ללמד גם ביום בו עבדה במקום אחר.

"עם זאת, קבע בית הדין האזורי, אין לאכוף בעין את השבת המורה לעבודתה, זאת נוכח חוסר האמון המוחלט בין הצדדיםונוכח היחסים האישיים בין המורה לממונים עליה"

בשל התחושה כי מתנכלים לה בעבודתה, הגישה המורה תביעה, לבית הדין הרבני בצפת. הממונים הגישו תביעה נגדית בה עתרו להתיר להם לפטר את המורה. בהחלטתו, דחה בית הדין הרבני את התביעה תוך שקבע כי אין הצדקה לפטר את המורה. בהמשך עמלו הממונים על פיטוריה של המורה,  עד שהביאו לכך שהיא הועסקה במשרה חלקית כספרנית בספריה במקום בהוראה.
המורה כמובן הרגישה מושפלת מאחר וכישוריה והידע שלה לא נוצלו. וביום מן הימים היא לא התייצבה לעבודה בספריה.  להזדמנות זו חיכו הממונים שלה, הם זימנו אותה לישיבת שימוע ויחסו לה האשמות קשות. בין היתר נכתב כי היא מספקת תרומה נמוכה למערכת ואינה ממלאת את תפקיד ההוראה כראוי, ועוד כהנה וכהנה. לאחר ישיבת השימוע הגישה המורה את תביעתה לבית הדין האזורי לעבודה. יומיים לאחר מכן  נשלח לה מכתב מטעם הממונים המודיע לה על פיטוריה מבית הספר התיכון עם תום שנת הלימודים .

"בית הדין הארצי הורה להשיב את המורה לעבודה לאחר שהצורה הדגישה כי היא רואה במילוי עבודתה שליחות שאינה בת פיצוי כספי"

בהחלטתו קיבל בית הדין האזורי את גרסת המורה לפיה היחסים בינה לבין הממונים עליה, התערערו בגלל סכסוך הבנייה. בית הדין פסק כי רק בשל אותו סכסוך בניה החלו הממונים לייחס למורה דברים חמורים, שלא הוכחו כלל. נפסק כי למורה נגרם עוול בכך שהיא פוטרה ובאופן שבו היא פוטרה. עוד קבע בית הדין כי הפיטורים התבססו על עלילת דברים עם זאת, קבע בית הדין , אין לאכוף בעין את השבת המורה לעבודתה, זאת נוכח חוסר האמון המוחלט בין הצדדים ונוכח היחסים האישיים הגרועים בין המורה לממונים עליה, ולכך תהיה השפעה בלתי ראויה על העבודה החינוכית.
בית הדין הארצי לעבודה בערעור שנדון לפניו קבע כי על המעסיק בעל חובות של גוף ציבורי חלה חובה, בקיום עילת פיטורים ראויה, נקייה משרירות וממשוא פנים ובקיום הליך פיטורים ראוי, תוך שמירה על זכות השימוע של המועמד לפיטורים ובחינה עניינית של טענותיו. נסיבות המקרה שלפנינו קבע, רחוקות מלהיות כאלה.
לא נלאה את הקוראים רק נאמר שהסעד שניתן אכיפת המעסיק להשיב את המורה לעבודה, אינו שכיח במחוזות משפט העבודה. הסביר בית הדין כי - נסיבות המקרה שלפנינו מיוחדות ויוצאות דופן. המדובר בכך שהמורה הדגישה כי היא רואה במילוי עבודתה שליחות שאינה ברת פיצוי כספי.  עוד ציין את החשש כי מעביד יעכיר במכוון את מערכת היחסים, כפי שלמעשה אירע במקרה שלפנינו, ולאחר מכן יטען כי מערכת יחסים שכזאת מונעת ממנו מלהעסיק את עובדו ומצדיקה פיטוריו.


הערה:  טור זה אינו בבחינת הבעת עמדה והוא מובא כסקירה משפטית בלבד של הדין הישראלי לשם ידע כללי.

:תגובות הגולשים

1. תודה רבה חיכנו לפינה שבוע שעבר.
7-3-2011 15:43 
אבי
2. פיטורי המורה בגלל....
עצוב מאד שכך מתנהלת המערכת שנקראת חרדית
6-6-2011 16:34 
שלמה זהר


הוספת תגובה
שם:
נושא:
תוכן:
שאלת אבטחה: כמה זה שלוש ועוד שמונה?
כתוב את התשובה לשאלת האבטחה בספרות:
כתבות נוספות
מבזקי חדשות
גלריות תמונות
חדשות 24 - ראשי
האתר בשיתוף ''פורטל חדשות למהדרין''
לדף הבית
להאזנה למבזקי חדשות שוטפים של ``חדשות 24`` חייגו 1900-50-2424 - האזנה נעימה

** טסים לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה? **